فتح قله‌های جدید با سوخت گروه پتروپالایشی/ روز پُرتوقف بورسی با دنده عقب خودرویی‌ها
فتح قله‌های جدید با سوخت گروه پتروپالایشی/ روز پُرتوقف بورسی با دنده عقب خودرویی‌ها
در دوساعت ابتدایی معاملات امروز شاخص کل از ابتدای بازار با رشد بیش از هزار واحدی مواجه شد. این رشد که به لطف ادامه روند صعودی قیمت‌ها در گروه ...

در دوساعت ابتدایی معاملات امروز شاخص کل از ابتدای بازار با رشد بیش از هزار واحدی مواجه شد. این رشد که به لطف ادامه روند صعودی قیمت‌ها در گروه پالایشی و تا حدی فلزی آغاز شد به گروه‌های کوچکتر نیز سرایت کرد.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ در دومین روز صعودی نماگرهای بازار شاهد سقف شکنی‌های جدید و تاریخی همه شاخص‌های بازار سهام هستیم. در این بین اما شاخص هم وزن به سبب عقب نشینی دسته جمعی نمادهای گروه خودرو رشد کمتری را تجربه می‌کند. اما اغلب نمادهای گروه پالایشی روز پُرتقاضایی را پشت سر می گذارند و تقریبا اغلب پالایشی‌ها با صف خرید روبرو شدند.

در این بین اما گروه محصولات فلزی و شیمیایی که از ابتدای صبح با اقبال پُرقدرتی مواجه نبودند در میانه‌های بازار با انتشار خبری مبنی بر تغییر سهمیه خرید مواد صنعتی پلیمری در بورس کالا از پروانه بهین‌یاب به میانگین خرید مورد توجه قرار گرفته و سبزرنگ شدند. همچنین بورس کالا طی اطلاعیه‌ای حداکثر میزان ثبت سفارش برای محصول مس کاتد شرکت ملی مس (فملی) برای هر مشتری 500 تن اعلام کرد. از ین رو با شرایط جدید انتظار می رود از میزان تقاضاهای کاذب در بورس کالا کاسته شود.

همانطور که گفته شد به جز گروه خودرو و قندی، سایر گروه های کوچکتر بازار از قبیل سیمانی، ساختمانی و دارویی امروز در محدوده های مثبت معامله شدند. اما اختلال در سامانه بورس اوراق بهادار سبب رفتارهای هیجانی اشخاص حقیقی در میانه های بازار شد. از سوی دیگر همچنین توقف‌های نسبتا زیاد نمادهای گروه شیمیایی، تا حدی از رشد بیشتر شاخص جلوگیری کردند.

در مجموع تا کنون شاخص با رشد 1640 واحدی در رقم تاریخی 140 هزار و 222 واحد قرار دارد. شاخص هم وزن اما با رشد کم شتاب تر به ارتفاع 21 هزار و 72 واحد رسیده است. در این بین مجموعا دو میلیارد و 500 میلیون ورقه بهادار به ارزش هزار میلیارد تومان در بورس و فرابورس دادوستد شده است که از این میزان 470 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این دو بازار اختصاص داشته است.

همچنین در بین نمادهای با اهمیت بورسی، نفتی‌ها در صدر تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص کل هستند. از این رو «شپنا»، «پارسان» و «شبندر» بیش از سایرین در مثبت کردن شاخص نقش داشته اند. از سوی دیگر اما معاملات منفی «رمپنا» و «های‌وب» تا حدی از رشد بیشتر شاخص جلوگیری کرده‌اند.

در فرابورس نیز آیفکس با رشد 15 واحدی خود را به رقم یک هزار و 576 واحد رسانده است. «ذوب»، «شراز» و «هرمز» بیشترین نقش را در صعود ایفکس داشته اند.

منبع: اقتصاد آنلاین
تاریخ: 1397/6/5

نظرات نظرات تا اطلاع ثانوی غیر فعال است.